Bali wysuwa się na środowisku innych indonezyjskich wysp kulturą – unikalną, hinduską, na wskroś miejscową.

Bali zaznacza się na miejscu innych indonezyjskich wysp kulturą – unikalną, hinduską, na wskroś miejscową. Jakby na jakimkolwiek kroku natknąć można się na ślady wyznawanej religii: talerzyki ofiarne z ciekawymi kwiatami i aromatycznymi kadzidełkami, małe kapliczki oraz duże świątynie. 

Podobizny lokalnych bożków zdobią posągi, mostki czy domowe mury. Największą świątynią na Bali jest postawiona u stóp wulkanu Pura Besakih, jednak zobaczyć warto również Pura Tanah Lot, zrealizowaną na poniesionej w morze skale. Częścią balijskiej tradycje są oraz duże święta – w przeciągu roku obchodzi się ich blisko dwustu, w momencie ruchów oraz wycieczek krajoznawczych trafić wtedy ważna na kolorowe procesje oraz bogate ceremonie.

Tropikalna przyroda

Bali jest wyspą górzystą. Samego dnia wolno to spać na lekkiej plaży, surfować na falach albo nurkować wśród raf koralowych, natomiast dodatkowego wyczerpać się na przygodę na wierzch drinka z wulkanów. Najczęściej turyści wdrapują się na Gunung Agung i Gunung Batur, które nie są gęsto zalesione, dzięki czemu podczas jazdy podziwiać można piękne widoki. Wyspa zachwyca i rozległymi plantacjami ryżu, kawy, goździków i trzciny cukrowej, kwitnącymi kwiatami, niewielkimi jeziorkami wbudowanymi w górski krajobraz.

Kiedy kierować na Bali?

Ponieważ Bali tkwi w dzielnicy klimatu równikowego, częste są dla niej pory cienkie oraz wilgotne. Pora sucha istnieje od kwietnia do listopada, a szczyt sezonu turystycznego wpada na sierpień i wrzesień – średnia temperatura waha się kiedyś w okolicach 32°C. W lipcu południową część wyspy nawiedzają piekielne wiatry. W okresie pory deszczowej (od listopada do marca) nadal jest upalnie, w ciągu dnia nadarzają się jednak przelotne, ale intensywne, opady deszczu. Wielu turystów wybiera Bali jako tło zimowego urlopu, stroniąc z polskich styczniowych mrozów.

Organizując wyjazd

Tylko przed wyjazdem na Bali nie musimy sugerować się obowiązkowym szczepieniom, warto ustrzec się przed durem brzusznym oraz wirusowym zapaleniem wątroby typu I a B. Należy wykupić oraz specjalny pakiet ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ ewentualna wizyta medyczna na Bali może pokazać się kosztowna. Do walizki spakować trzeba środki zabezpieczające przed komarami, kosmetyk z doskonałym filtrem oraz mini-apteczkę: leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe, na biegunkę, zatrucie pokarmowe oraz malarię oraz sposób odkażający oraz trochę opatrunków.